Qiaodan, Michael Qiaodan? Qiaodan, Michael Qiaodan?
Qiaodan, Michael Qiaodan?

5 yıl önce Şangay’ın ana caddelerinden birinde dolaşırken bir spor mağazasının vitrini dikkatimi çekti.

Tam, yaşasın! Yeni Air Jordan kolleksiyonu karşımda duruyor derken, yaklaşınca ürünlerin Qiaodan adlı bir markaya ait olduğunu gördüm. Ve başladım bu markayı araştırmaya…

Qiaodan Sports firması, 1998 yılında kurulmuş. Firma, dünya spor ayakkabı üretiminin yaklaşık %20’sinin gerçekleştirildiği Çin’in Fujian eyaletinde faaliyet gösteriyor.

qiaodan-fea

Basketbol efsanesi Michael Jordan 2012 yılında Qiadoan Sports firmasının, ismini izinsiz olarak kullandığı gerekçesiyle firmanın marka isminin iptali için Çin yasal mercilerine başvuruda bulunur. (Qiaodan kelimesinin Mandarin Çincesinde okunuşu Çovdan şeklinde) Michael Jordan isim hakkını yalnızca Air Jordan markası için Nike firmasına vermiştir. Bu arada yalnız isim değil Qiaodan logosu da Air Jordan ve Michael Jordan’ı akla getirmektedir. Çin çok büyük bir piyasadır ve böyle bir benzerlik tüketiciler arasında kafa karışıklığı yaratarak Air Jordan markası için Çin pazarında ticari sıkıntılar doğurabilecektir.

Yıllar süren davalar sonunda 2015 yılının ortalarında Pekin Yüksek Mahkemesi Jordan isminin sıradan bir Amerikan soy ismi olduğu ve doğrudan Michael Jordan’ı akla getirmek konusunda yeterli bir delil teşkil etmediğini öne sürerek Qiaodan lehine karar verir.

Qiaodan Sports firmasının internet sitesini incelediğimizde oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu görüyoruz. Öyle ki Air Jordan ürünlerini çağrıştıran ürünler yanında başka çağrışımlar da gözden kaçmıyor…

Fotoğraflar : Aliexpress

Video : China Uncensored Youtube Kanalı

Derleyen : Ertan Sur

Henüz yorum yazılmamış...

İlk yorumu yazan siz olun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir