Yurtdışından Sneaker Nasıl Alınır? Yurtdışından Sneaker Nasıl Alınır?
Yurtdışından Sneaker Nasıl Alınır?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, bundan 5-6 yıl öncesine kıyasla markaların çok daha fazla sayıda modeli Türkiye’ye ithal edilmekte…

Ancak bazı markalar ülkemize kurumsal bazda ithal edilmiyor ya da tüm modelleri bulunamıyor. Siz de internette surf yaparken yabancı bir sitede bunlardan birine rastladınız ve çok beğendiniz. Beğendiğiniz modele sahip olmanın birkaç yolu var.

Birinci yol ürünü internetten direkt olarak sipariş vermeniz. Burada öncelikle dikkat etmeniz gereken husus ülkemizin yasal düzenlemeleridir. Sipariş edeceğiniz ürün bedeli 75 Avro’yu geçmeyen eşya, önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve buna muafiyet tanınmaktadır. Nakliye ücreti bu bedelin haricindedir. Yani 75 Avro ve altındaki siparişinizin posta veya kurye firma yolu ile adresinize sorunsuz bir şekilde ulaşması beklenmelidir. Ürün bedeli 75 Avro’yu aştığında ise durum biraz farklılaşmaktadır. (ki muhtemelen internette beğendiğiniz o model 75 Avro’dan daha pahalı!) (Edit : 31.12.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan karara göre bu tutar 15.01.2017 tarihinden itibaren 30 Avro’yu geçmeyen şeklinde uygulanacak)
(Edit 2 : 11.04.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan karara göre bu tutar yayım tarihinden 15 gün sonra 22 Avro’yu geçmeyen şeklinde uygulanacak)
(Edit 3 : 15.05.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan karara göre muafiyet kaldırılmıştır.)

adidas-pure-boost-ZG-2

1500 Avro’yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanmakta ve bu oran da eşya Avrupa Birliği ülkelerinden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 şeklinde… Bu şekilde gelen eşyanın ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi, yabancı bir ülkeden posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi ve diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmekte.

Yani örneğin Almanya’daki bir internet sitesinden sipariş edeceğiniz 100 Avro fiyatındaki bir çift sneakerın size maliyeti 100 Avro + %18 vergi + nakliye şeklinde olmakta. Burada ürüne ne kadar çabuk sahip olmak istediğiniz de önem taşıyor. Kimi ülkelerden Türkiye’ye normal posta yoluyla dahi bir çift sneakerın gönderilmesi esnasında ürün bedelinin %30-40’ına varan posta ücretleri yansıtılırken, hızlı kargo taşımacılığında nakliye, vergi ve taşımacı firmalardan kaynaklanan bir takım masrafların da devreye girmesi ile ürünün maliyeti satış fiyatının iki katına çıkabilmektedir.

Bir diğer önemli nokta da ürünü sipariş edeceğiniz internet sitesinin güvenilir bir site olmasıdır. Güvenilir olmayan bir siteden gelecek ürün taklit bir model olabileceği gibi, zaman zaman farklı bir ürün de gönderilebilmektedir. Böyle olumsuz durumlarda koruma mekanizmalarının yeterli ölçüde çalışmadığını da unutmayın…

Yurtdışındaki bazı güvenilir internet siteleri ise politikaları gereği Türkiye’ye bazı ürünleri göndermemektedirler. Bu konuyu aşmanın yolu da ilgili ülkede ürünü önce sizin adınıza teslim alıp, daha sonra size gönderen internet siteleri. Tabii bu da ilave maliyet anlamına geliyor.

İstediğiniz ürüne sahip olmanın en sorunsuz yolu ise ürünü yurt dışında yaşayan bir arkadaş veya akrabanızın adresine sipariş vermeniz ve o kişinin de Türkiye’ye gelirken beraberinde getirmesi…

 • Sadiye Güvendik

  15 Mayıs 2019 #1 Author

  Desene ekonomik kriz yurtdışından getirttiğimiz ufak tefek ürüne de uzandı. Bu gidişle yakında piyasada öyle herşey kolay kolay bulunamayacak galiba!!!

  Cevapla

 • Ömer Faruk Döşer

  1 Temmuz 2020 #2 Author

  Bu gidişle yurtiçinden bile alamıyacağız

  Cevapla

 • kaan the King

  11 Ağustos 2020 #3 Author

  Geçen hafta bir modele niyetlendim, 360 TL idi, 1-2 gün sonra satın almaya gittiğimde 420 TL olmuştu. Döviz fiyatlarındaki artış fena vurmaya başladı…

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir