Gelecek De Bir Gün Gelecek Gelecek De Bir Gün Gelecek
Gelecek De Bir Gün Gelecek

Bilim kurgu filmlerini severim. Tarihi filmleri de severim. Hele bir filmde bilim kurgu ile tarih iç içeyse daha da çok severim. Geleceğe dönüş film serisini de sevmeyenimiz yok gibidir. Zamanda yolculuk zaten hem yapımcılar hem de sinema severler  için her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur.

Bu unutulmaz seri de kurgusu ve hikayesi ile önemli bir hayran kitlesi kazandı. 1989 yılında çekilen, serinin ikinci filminde 2015 yılındaki gelecek tasvir edilmekteydi. Filme göre 2015 yılındaki gelecekte uçan kaykaylar kulanılacak ve spor ayakkabıları kendi kendine bağlanacaktı!

Uçan kaykay daha ileri bir geleceğe kalmış olabilir. Ancak kendi kendini bağlayabilen spor ayakkabıları konusunda Nike oldukça iddialı…

2011 yılında, Nike firması filmde Marty Mc Fly‘ın (Michael J. Fox) giydiği modelin bire bir replikasını üretti.

Nike-mag1

Michael J. Fox models the first self-lacing @nike MAG.

A video posted by The Michael J. Fox Foundation (@michaeljfoxorg) on

Kendi kendine bağcıklarını bağlayabilme özelliği (self-lacing) bulunmayan Nike MAG’lerden sınırlı sayıda 1500 adet üretildi ve bunlar 8 Eylül 2011 tarihinde başlayan açık artırmayla eBay üzerinden satıldı.

Açık artırmadan elde edilen 4.7 milyon Amerikan Doları, Michael J. Fox Parkison Araştırmaları Vakfı’na bağışlandı. (Bugün, o açık artırmada satılan 2011 Nike MAG’lerden yine eBay üzerinde, 10.000-20.000 Amerikan Doları fiyat aralığında bulunabiliyor.)

2015 yılının 21 Ekim tarihine (filmde Marty McFly‘ın geleceği ziyaret ettiği tarih) geldiğimizde ise Nike’tan sürpriz bir açıklama geldi:

“Kendi kendine bağcıklarını bağlayabilme özelliği bulunan bir Nike MAG üretildi, satış fiyatı henüz belirlenmeyen bu modelin 20 Mart 2016 tarihinde satışa sunulması planlanıyor…”

2015 üretimi, kendi kendine bağcıklarını bağlayabilme özelliğine sahip Nike MAG’in ilk üretilen modeli ise Michael J. Fox’a hediye edildi. Fox da bu ilk Nike MAG’i giyerken 25 yılı aşan bir rüyanın gerçekleşmesini takipçileri ile sosyal medyada paylaştı…

Derleyen : Ertan Sur

Henüz yorum yazılmamış...

İlk yorumu yazan siz olun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir