Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?-2 Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?-2
Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?-2

Uygun spor ayakkabısı seçimi ve kullanımı ile performansın artırılması sağlanacak ve olası sakatlıkların da önüne geçilebilecektir.

Yeni bir çift spor ayakkabısı satın alınırken öncelikli olarak şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • Satın alacağınız spor ayakkabılarını, spor yaptıktan sonra veya iş günü sonunda deneyerek alınız. Zira gün sonunda ayaklar kan dolaşımı ve ödem ile gün içindeki en büyük halindedir.
 • Satın alacağınız spor ayakkabılarını spor yaparken kullanacağınız çoraplar ile denemelisiniz.
 • Spor ayakkabılarını giydiğinizde tüm ayak parmaklarınızı rahatlıkla hareket ettirebilmelisiniz.
 • Satın alacağınız spor ayakkabılarını denediğiniz anda tam konfor sağlıyorsa tercih etmeli, yoksa bir alışma süresi tanımamalısınız.
 • Spor ayakkabılarının her iki teki de denenmeli ve konfor sağladığına kanaat getirdikten sonra satın alınmalıdır.
 • Spor ayakkabılarını mutlak surette bağcıklarını bağlayarak denemelisiniz.
 • Ayak tabanı spor ayakkabısına sıkı bir şekilde oturmalı, yürürken ayak tabanı kaymamalıdır.
 • Özel tabanlık kullanıyorsanız, almak istediğiniz spor ayakkabısının mevcut kendi tabanlığının çıkarılabilir olup olmadığına dikkat ediniz ve ayakkabıların her iki tekini de kendi özel tabanlıklarınızla deneyiniz.
 • Haftada üç veya daha fazla kez belli bir spor dalı ile uğraşıyorsanız o spor için özel olarak tasarlanmış spor ayakkabılarını tercih ediniz.

Unutulmamalıdır ki; en iyi şekilde tasarlanarak üretilen spor ayakkabıları bile ayağınıza ve yaptığınız spora uygun değilse görevlerini tam olarak yerine getiremezler, hatta zarar bile verebilirler…

Piyasada çok farklı tasarımda, farklı malzemelerle üretilmiş ve farklı ağırlıkta birçok spor ayakkabısı modeli bulunduğundan seçim yapmak zor olabilir. Bu farklılıklar belirli sporlar yapılırken stres-güç etkisinde kalacak olan ayakların farklı kısımlarının korunması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Bir diğer husus da kullanılan spor ayakkabısı ile zemin uyumudur. Basketbol oynamak için tasarlanmış bir spor ayakkabısı ile beton veya asfalt bir zeminde koşu veya yürüyüş yapmak uzun dönemde ayak sağlığını tehlikeye sokabileceği gibi, yürüyüş veya koşu için tasarlanmış spor ayakkabıları ile basketbol veya tenis oynamak da bilek burkulmalarından, kırılmalara kadar çeşitli sorunlara sebep olabilecektir.

 • sedanur

  26 Mayıs 2018 #1 Author

  Bence çok faydalı bir konuya değinmişsiniz.

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir