Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?
Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Günümüzde spor ayakkabısı seçerken birçoğumuzun önceliği, modaya uygun olması.

Satın alacağımız spor ayakkabısının rengini ve modelini beğenmemiz tabii ki önemli, ancak ayakkabının işlevselliği daha önemli…

Yanlış spor ayakkabısı seçimi ayak sağlığımızı tehlikeye sokuyor!

Bundan bir kuşak önce spor ayakkabısı alacak olanlarımızın karşısında sınırlı sayıda seçenek varken, bugün birçok markanın yüzlerce modeline kolayca ulaşabilmekteyiz. Artık spor ayakkabıları ileri tasarım, üretim teknolojileri ve koruyucu tıbbın desteği ile üretiliyor. Marka ve model çeşitliliğinin artması ile çok farklı materyallerle üretilmiş, farklı kalitede ve farklı amaçlara hizmet edecek olan binlerce spor ayakkabısı modeli arasında seçim yapmak da giderek güçleşiyor. Yanlış seçimler ise uzun dönemde ayak sağlığımızı tehlikeye sokuyor!

Uygun spor ayakkabısı seçimi ve kullanımı ile performansın artırılması sağlanacak ve olası sakatlıkların da önüne geçilebilecektir...

Yeni bir çift spor ayakkabısı satın alınırken öncelikli olarak şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • Satın alacağınız spor ayakkabılarını, spor yaptıktan sonra veya iş günü sonunda deneyerek alınız. Zira gün sonunda ayaklar kan dolaşımı ve ödem ile gün içindeki en büyük halindedir.
 • Satın alacağınız spor ayakkabılarını spor yaparken kullanacağınız çoraplar ile denemelisiniz.
 • Spor ayakkabılarını giydiğinizde tüm ayak parmaklarınızı rahatlıkla hareket ettirebilmelisiniz.
 • Satın alacağınız spor ayakkabılarını denediğiniz anda tam konfor sağlıyorsa tercih etmeli, yoksa bir alışma süresi tanımamalısınız.
 • Spor ayakkabılarının her iki teki de denenmeli ve konfor sağladığına kanaat getirdikten sonra satın alınmalıdır.
 • Spor ayakkabılarını mutlak surette bağcıklarını bağlayarak denemelisiniz.
 • Ayak tabanı spor ayakkabısına sıkı bir şekilde oturmalı, yürürken ayak tabanı kaymamalıdır.
 • Özel tabanlık kullanıyorsanız, almak istediğiniz spor ayakkabısının mevcut kendi tabanlığının çıkarılabilir olup olmadığına dikkat ediniz ve ayakkabıların her iki tekini de kendi özel tabanlıklarınızla deneyiniz.
 • Haftada üç veya daha fazla kez belli bir spor dalı ile uğraşıyorsanız o spor için özel olarak tasarlanmış spor ayakkabılarını tercih ediniz.
 • Ayaklarınızın pronasyon durumunu biliyorsanız buna uygun spor ayakkabısı almalısınız. İleri derecede pronasyon veya supinasyon durumunuz yoksa nötral ayakkabı modelleri tercih etmelisiniz. (pronasyon konusundaki yazımıza Pronasyon Nedir? linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Basketbol ayakkabıları, yanal taban destekleri, taban tasarımları ve bilek bölümü destekleri ile basketbol oyununun gerektirdiği manevraların yapılabilmesini sağlarken, yapıları itibarıyla sakatlıkları da önlemek yönünde tasarlanmaktadır.
Basketbol ayakkabıları, yanal taban destekleri, taban tasarımları ve bilek bölümü destekleri ile basketbol oyununun gerektirdiği manevraların yapılabilmesini sağlarken, yapıları itibarıyla sakatlıkları da önlemek yönünde tasarlanmaktadır.
Mizuno Wave Rider (18) serisi nötral yapıda profesyonel koşu ayakkabılarıdır.
Mizuno Wave Rider (18) serisi nötral yapıda profesyonel koşu ayakkabılarıdır.

Unutulmamalıdır ki; en iyi şekilde tasarlanarak üretilen spor ayakkabıları bile ayağınıza ve yaptığınız spora uygun değilse görevlerini tam olarak yerine getiremezler, hatta ayaklarınıza ve iskelet sisteminize zarar bile verebilirler…

Piyasada çok farklı tasarımda, farklı malzemelerle üretilmiş ve farklı ağırlıkta birçok spor ayakkabısı modeli bulunduğundan seçim yapmak zor olabilir. Bu farklılıklar belirli sporlar yapılırken stres-güç etkisinde kalacak olan ayakların farklı kısımlarının korunması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Bir diğer husus da kullanılan spor ayakkabısı ile zemin uyumudur. Basketbol oynamak için tasarlanmış bir spor ayakkabısı ile beton veya asfalt bir zeminde koşu veya yürüyüş yapmak uzun dönemde ayak sağlığını tehlikeye sokabileceği gibi, yürüyüş veya koşu için tasarlanmış spor ayakkabıları ile basketbol veya tenis oynamak da bilek burkulmalarından, kırılmalara kadar çeşitli sorunlara sebep olabilecektir.

 • Tahsin

  5 Mart 2017 #1 Author

  Elinize ve emeğinize sağlık. Her zaman merak edilebilecek ve okunması gereken bilgilendirmelerle dolu bir yazı…

  Cevapla

  • Sneaker Tutkusu

   8 Mart 2017 #2 Author

   Yazımızı okuduğunuz için ve değerli yorumunuz için teşekkür ederiz…

   Cevapla

 • Halil

  22 Nisan 2018 #3 Author

  Yorumlarınız ve Özellikle ayakkabı seçiminde dikkate alınacak hususlarla ilgili yorumunuz için teşekkürler

  Cevapla

 • Smnrkcg

  20 Temmuz 2018 #4 Author

  Merhaba, hiphop danscisiyim sizce nasil spor ayakkabi secmeliyim? Marka ve seri olarak onerileriniz neler? Simdiden tesekkurler

  Cevapla

  • Sneaker Tutkusu

   21 Temmuz 2018 #5 Author

   Merhaba, editörlerimizin önerileri retro tarz modeller yönünde; örneğin Puma Suede, adidas Superstar, Nike Air Force, Cortez ve Jordan serileri… Tabii giyiminizle kombin yapmak da önemli…

   Cevapla

 • yasin ensar

  13 Nisan 2021 #6 Author

  iyi günler ben asics stormer modeli kullandım adidas dromo kullandım yine asics gel mission 3 modelini kullandım ve rahattılar her hangi bir sorun yaşamadım ancak daha sonra asics gt 2000 6 modelini aldım taban rahat olmasına rağmen ayaklarımı ağrıtmaya başladı özellikle iki ayağımın baş parmakları eklem yerlerinden itibaren aşırı ağrımaya başladı tabanlarımda çok ağrımaya başladı daha sonra araştırdım asics gt 2000 6 modeli overpronotion olanlar içinmiş. benim ayaklarımda ise dışa veya içe basma problemim yok acaba bu sebebten ağrılarım olabilir mi beden olarak bir sorun yok

  Cevapla

  • Sneaker Tutkusu

   10 Mayıs 2021 #7 Author

   Merhaba, daha önce kullandığınız modeller nötral özellikte. Yani aşırı basış problemi yaşamayanlar için. Siz de böyle bir probleminiz olmadığını belirttiğinizden nötral modeller kullanmanız uygun olacaktır.

   Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir