Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?
Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Günümüzde spor ayakkabısı seçerken birçoğumuzun önceliği, modaya uygun olması.

Peki bu ne kadar doğru ?

Bundan bir kuşak önce spor ayakkabısı alacak olanlarımızın karşısında yalnızca onlarla ifade edilebilecek seçenek varken, bugün birçok markanın binlerce modeline kolayca ulaşabilmekteyiz. Artık spor ayakkabıları ileri tasarım, üretim teknolojileri ve koruyucu tıbbın desteği ile üretiliyor. Marka ve model çeşitliliğinin artması ile çok farklı materyallerle üretilmiş, farklı kalitede ve farklı amaçlara hizmet edecek olan binlerce spor ayakkabısı modeli arasında seçim yapmak da giderek güçleşmekte. Yanlış seçimler ise uzun vadede ayak sağlığımızı tehlikeye atmakta.

Spor ayakkabıları genel olarak yedi kategoriye ayrılabilir :

 1. Koşu ve yürüyüş ayakkabıları : Jogging ayakkabıları da denen bu gruptaki spor ayakkabıları seçilirken yumuşak fakat darbe emici gövde, esneklik, yastık tabana sahip olma, iyi bir yer kavrayışına sahip olma ve hafiflik göz önünde bulundurulması gereken temel unsurlardır.
 2. Kort ve kapalı salon sporları ayakkabıları : Tenis, basketbol ve voleybol sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları bu grubu oluşturur. Bu sporlar, devamlı olarak vücudun öne, arkaya ve yanlara hareketini gerektiren sporlardır. Bunun sonucu olarak bu sporlar için kullanılan spor ayakkabıları sert ve yıpratıcı koşullara uygun olarak tasarlanır. Dikkat edilmesi gereken nokta özellikle yapılacak spor için tasarlanmış olan spor ayakkabılarını seçmektir.
 3. Saha sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları : Futbol, Amerikan futbolu ve beysbol sporları yapılırken giyilen spor ayakkabıları bu gruba girer. Bunlar özellikle zemin tutuşu sağlamak üzere kramponlu ya da çivili olarak üretilen ayakkabılardır. Her bir spor için üretilen ayakkabılar ayrı olup, bu krampon ya da çiviler sökülebilir ve yerleri değiştirilebilir.
 4. Kış sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları : Kayak, buz pateni, buz hokeyi vb. sporlar için özel üretilen spor ayakkabılarıdır. İyi bir kış sporu ayakkabısı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus yeterli derecede ayak bileği koruması sağlayacak bir yapıda üretilmiş olmasıdır.
 5. Özel branş ayakkabıları : Spor ayakkabısı firmalarınca spesifik branşlar için özel olarak üretilen spor ayakkabılarıdır. Örneğin yüksek atlama sporu yapanların kullandığı ayakkabıların burun ve yanlarında tutunmayı artırıcı çiviler bulunmaktadır.
 6. Özel sporlara ait spor ayakkabıları : Golf, aerobik dans, bisiklet vb. bir kısım özel spor faaliyetleri için üretilmiş olan spor ayakkabılarıdır.
 7. Açık hava sporları için tasarlanmış spor ayakkabıları : Avcılık, balıkçılık, kano ve tekne sporları vb. için üretilmiş olan spor ayakkabılarıdır.

Amatör olarak yürüyüş ve koşu sporları ile uğraşanlar ile yürüyüş ve kros koşu sporları ile uğraşan sporcuların 1. gruptaki jogging ayakkabılarını seçmeleri gerekmektedir. Bu ayakkabıların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ayakkabıların tabanı ile ayak arasındaki desteği sağlayan yastık malzemesine sahip olmasıdır. Bu malzemenin yaklaşık olarak 1000 kilometrelik kullanım ile deforme olacağı ve bunun sonucunda ayaklara gerekli desteği verme özelliğini yitireceği bilinmelidir. (Kabaca bir hesaplama ile her gün 3 km. yürüyüş veya koşu ile 1 yıl)

Bu gruptaki ayakkabıların seçiminde pronasyon faktörü de göz ardı edilmemelidir. Pronasyon (pronation), yürüyüş ya da koşu esnasında, ayağın yerle ilk temasının topuğun iç kısmı ile başparmak ve ikinci parmağa ağırlık verilerek gerçekleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan içe basma eğilimidir.

Pronasyon konusundaki detaylı yazımıza ulaşmak için linke tıklayınız.

nb-574-gs
Adidas Duramo 7

New Balance 574 günlük kullanım için uygun bir model iken, adidas Duramo 7 sportif amaçlı yürüyüş ve koşuya uygun bir modeldir…

 • Tahsin

  5 Mart 2017 #1 Author

  Elinize ve emeğinize sağlık. Her zaman merak edilebilecek ve okunması gereken bilgilendirmelerle dolu bir yazı…

  Cevapla

  • Sneaker Tutkusu

   8 Mart 2017 #2 Author

   Yazımızı okuduğunuz için ve değerli yorumunuz için teşekkür ederiz…

   Cevapla

 • Halil

  22 Nisan 2018 #3 Author

  Yorumlarınız ve Özellikle ayakkabı seçiminde dikkate alınacak hususlarla ilgili yorumunuz için teşekkürler

  Cevapla

 • Smnrkcg

  20 Temmuz 2018 #4 Author

  Merhaba, hiphop danscisiyim sizce nasil spor ayakkabi secmeliyim? Marka ve seri olarak onerileriniz neler? Simdiden tesekkurler

  Cevapla

  • Sneaker Tutkusu

   21 Temmuz 2018 #5 Author

   Merhaba, editörlerimizin önerileri retro tarz modeller yönünde; örneğin Puma Suede, adidas Superstar, Nike Air Force, Cortez ve Jordan serileri… Tabii giyiminizle kombin yapmak da önemli…

   Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir