Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?
Doğru Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Günümüzde spor ayakkabısı seçerken birçoğumuzun önceliği, modaya uygun olması.

Satın alacağımız spor ayakkabısının rengini ve modelini beğenmemiz tabii ki önemli, ancak ayakkabının işlevselliği daha önemli…

Yanlış spor ayakkabısı seçimi ayak sağlığımızı tehlikeye sokuyor!

Bundan bir kuşak önce spor ayakkabısı alacak olanlarımızın karşısında sınırlı sayıda seçenek varken, bugün birçok markanın yüzlerce modeline kolayca ulaşabilmekteyiz. Artık spor ayakkabıları ileri tasarım, üretim teknolojileri ve koruyucu tıbbın desteği ile üretiliyor. Marka ve model çeşitliliğinin artması ile çok farklı materyallerle üretilmiş, farklı kalitede ve farklı amaçlara hizmet edecek olan binlerce spor ayakkabısı modeli arasında seçim yapmak da giderek güçleşiyor. Yanlış seçimler ise uzun dönemde ayak sağlığımızı tehlikeye sokuyor!

Uygun spor ayakkabısı seçimi ve kullanımı ile performansın artırılması sağlanacak ve olası sakatlıkların da önüne geçilebilecektir...

Yeni bir çift spor ayakkabısı satın alınırken öncelikli olarak şu hususlara dikkat edilmelidir:

  • Satın alacağınız spor ayakkabılarını, spor yaptıktan sonra veya iş günü sonunda deneyerek alınız. Zira gün sonunda ayaklar kan dolaşımı ve ödem ile gün içindeki en büyük halindedir.
  • Satın alacağınız spor ayakkabılarını spor yaparken kullanacağınız çoraplar ile denemelisiniz.
  • Spor ayakkabılarını giydiğinizde tüm ayak parmaklarınızı rahatlıkla hareket ettirebilmelisiniz.
  • Satın alacağınız spor ayakkabılarını denediğiniz anda tam konfor sağlıyorsa tercih etmeli, yoksa bir alışma süresi tanımamalısınız.
  • Spor ayakkabılarının her iki teki de denenmeli ve konfor sağladığına kanaat getirdikten sonra satın alınmalıdır.
  • Spor ayakkabılarını mutlak surette bağcıklarını bağlayarak denemelisiniz.
  • Ayak tabanı spor ayakkabısına sıkı bir şekilde oturmalı, yürürken ayak tabanı kaymamalıdır.
  • Özel tabanlık kullanıyorsanız, almak istediğiniz spor ayakkabısının mevcut kendi tabanlığının çıkarılabilir olup olmadığına dikkat ediniz ve ayakkabıların her iki tekini de kendi özel tabanlıklarınızla deneyiniz.
  • Haftada üç veya daha fazla kez belli bir spor dalı ile uğraşıyorsanız o spor için özel olarak tasarlanmış spor ayakkabılarını tercih ediniz.
  • Ayaklarınızın pronasyon durumunu biliyorsanız buna uygun spor ayakkabısı almalısınız. İleri derecede pronasyon veya supinasyon durumunuz yoksa nötral ayakkabı modelleri tercih etmelisiniz. (pronasyon konusundaki yazımıza Pronasyon Nedir? linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Basketbol ayakkabıları, yanal taban destekleri, taban tasarımları ve bilek bölümü destekleri ile basketbol oyununun gerektirdiği manevraların yapılabilmesini sağlarken, yapıları itibarıyla sakatlıkları da önlemek yönünde tasarlanmaktadır.
Basketbol ayakkabıları, yanal taban destekleri, taban tasarımları ve bilek bölümü destekleri ile basketbol oyununun gerektirdiği manevraların yapılabilmesini sağlarken, yapıları itibarıyla sakatlıkları da önlemek yönünde tasarlanmaktadır.
Mizuno Wave Rider (18) serisi nötral yapıda profesyonel koşu ayakkabılarıdır.
Mizuno Wave Rider (18) serisi nötral yapıda profesyonel koşu ayakkabılarıdır.

Unutulmamalıdır ki; en iyi şekilde tasarlanarak üretilen spor ayakkabıları bile ayağınıza ve yaptığınız spora uygun değilse görevlerini tam olarak yerine getiremezler, hatta ayaklarınıza ve iskelet sisteminize zarar bile verebilirler…

Piyasada çok farklı tasarımda, farklı malzemelerle üretilmiş ve farklı ağırlıkta birçok spor ayakkabısı modeli bulunduğundan seçim yapmak zor olabilir. Bu farklılıklar belirli sporlar yapılırken stres-güç etkisinde kalacak olan ayakların farklı kısımlarının korunması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Bir diğer husus da kullanılan spor ayakkabısı ile zemin uyumudur. Basketbol oynamak için tasarlanmış bir spor ayakkabısı ile beton veya asfalt bir zeminde koşu veya yürüyüş yapmak uzun dönemde ayak sağlığını tehlikeye sokabileceği gibi, yürüyüş veya koşu için tasarlanmış spor ayakkabıları ile basketbol veya tenis oynamak da bilek burkulmalarından, kırılmalara kadar çeşitli sorunlara sebep olabilecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir