Pronasyon Nedir? Pronasyon Nedir?
Pronasyon Nedir?

Pronasyon (pronation), yürüyüş ya da koşu esnasında, ayağın yerle ilk temasının topuğun iç kısmı ile başparmak ve ikinci parmağa ağırlık verilerek gerçekleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan içe basma eğilimidir.

Bu durumun tersi olan dışa basma eğilimine ise supinasyon (supination=under pronation) denmekte…

Aslında bu durumlardan birisi hemen herkeste görülebiliyor. İçe veya dışa basmanın aşırılaşması ise (over pronation, under pronation) beraberinde topuk, bilek, diz, bel ve sırt ağrıları, nasırlaşmalar, bilek burkulmaları ve aşil tendonu sakatlıkları gibi, yaşam konforunu olumsuz etkileyecek olan başka sorunlar doğuruyor.

pronasyon-running-feet

Başta sporcular olmak üzere bu tip şikayetleri olanların ilk yapması gereken ise pronasyon ya da supinasyon düzeylerini bilmek olmalı… Bunun en bilimsel yolu son dönemlerde ülkemizde de yaygınlaşan yürüyüş analizi merkezlerinden geçiyor. Buralarda ayaklarınızın yere basış kuvveti ve açıları değerlendirilerek özel tabanlıklar üretilebidiği gibi ayakkabı tavsiyeleri de verilmekte…

Pronasyon derecenizi belirlemenin bir diğer yolu ise su testi. Su dolu bir leğenin yanına büyükçe bir parça kağıt yeleştirdikten sonra leğenin içinden çıkıp direkt olarak kağıt üzerinde adımladığınızda oluşan su izlerinden ayağınızın hangi kısımlarının yerle temas halinde olduğunu görebilirsiniz…

Pronasyon durumunuzu öğrenmenin başka bir yöntemi ise eski ayakkabılarınızın tabanlarında aşınan bölgeleri gözlemlemektir. Topuk iç bölümleri ile başparmağın yerle temas ettiği bölümlerde aşınma daha fazla ise yüksek pronasyona sahipsiniz demektir.

Özellikle, koşu sporu ile uğraşanlar için ise ayak basış şeklinin belirlenmesi daha büyük önem taşımakta. Bugün spor ayakkabısı üreticileri yaralanmaları önlemek ve performansı artırmak adına ayak basış şekillerine özel ayakkabılar üretmekte. Bu ayakkabılarda basış şeklinize göre tasarlanan yastıklama-tamponlama (cushioning) sistemleri kullanılmakta.

Profesyonel bir sporcu değilseniz ve basış şeklinizi de bilmiyorsanız ise yapmanız gereken ayakkabı üreticilerinin nötral (neutral) sınıfı adı altında ürettikleri modelleri tercih etmeniz olmalı…

İstatistiksel çalışmalar koşucular arasında aşırı dışa basma oranının (underpronation-supination) %10’un altında olduğunu göstermiştir. İçe basanların oranı ise %45-50 düzeyindedir ki bunun da %20-30’luk kısmının aşırı içe basanlardan (severe overpronation) oluştuğu düşünülmektedir.

Bu itibarla profesyonel koşu ayakkabısı üreticileri, hafif veya aşırı içe basanlara uygun koşu ayakkabısı modellerine daha fazla ağırlık verirken, dışa basanlara çoğunlukla nötral koşu ayakkabıları öneriyorlar.

Pronasyon durumuna özel üretilen koşu ayakkabılarından bazıları şöyle;

Aşırı İçe Basanlar İçin:

Asics Gel-Kayano 22 w
New Balance m940v2

Ilımlı İçe Basanlar için:

Mizuno Wave Inspire 11
Salomon Wings Flyte 2

Nötral Modeller:

Under Armour Gemini 2
Adidas Duramo 7

Dışa Basanlar İçin:

Nike Air Relentless 4
Asics-33DFA-Lightweight
 • Semih Y.

  27 Ocak 2017 #1 Author

  Çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık

  Cevapla

  • Sneaker Tutkusu

   28 Ocak 2017 #2 Author

   Yazımızı okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkür ederiz…

   Cevapla

 • Feridun

  30 Ocak 2017 #3 Author

  Pronasyon probleminin daha yaygın durumda olduğu aşikar. Etrafımdaki insanların ayaklarına baktığımda genel olarak ayakkabı topuk kısmının içe doğru yamulup aşındığını görebiliyorum. Sürekli insanların ayaklarına bakan birisi değilim ama bilgilendirme ve yönlendirme yapılarak farkındalık yaratılabilir 🙂

  Cevapla

  • Sneaker Tutkusu

   1 Şubat 2017 #4 Author

   Yazımızı okuduğunuz ve katkı yaptığınız için teşekkür ederiz.

   Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir