Converse Chuck Taylor All Stars Converse Chuck Taylor All Stars
Converse Chuck Taylor All Stars

Amerikan yaşam tarzı simgelerini gözünüzün önüne getirecek olursanız, en önde gelenlerinden biri hiç şüphesiz ki All Star Converse Chuck Taylor modelidir…

Converse firması tam 108 yıl önce 1908 yılında Marquis Mills Converse adlı girişimci tarafından Amerika Birleşik Devletlerinin Massachusetts eyaletinde kurulur. (2003’den bu yana Nike bünyesinde)

Kendisi de bir basketbol oyuncusu olan Chuck Taylor, 1921 yılında Converse Satış Departmanına iş başvurusunda bulunur. Burada işe başlayan Taylor’un bir kullanıcı olarak yaptığı öneriler sonucunda basketbol için özel olarak üretilen ilk sneakerlardan biri ortaya çıkar. Yeni model, öncüllerine göre daha elastik ve dayanıklı bir yapıya sahiptir, ayrıca bilek kısmında firmanın logosunun bulunduğu bir koruyucu yama bulunmaktadır. Ürünün gördüğü yoğun ilgi ve Taylor’un ürünün geliştirilmesinde gösterdiği gayretlere karşılık olarak 1932 yılında ürüne Chuck Taylor All Stars adı verilir ve Taylor’un imzası da logoya eklenir.

Chuck Taylor All Stars, 1950’li yıllarda zirveye çıkar ve Amerikan spor yaşamının vazgeçilmezi olur. (O yıllarda Nike henüz kurulmamıştır bile, adidas, Puma, Tiger ve Mizuno vardır, fakat bunlara sahip olmak kolay değildir.)

Rocky Balboa ve Converse Chuck Taylor All Stars
Marty McFly ve Converse Chuck Taylor All Stars

Özellikle sinemanın da etkisiyle modelin ünü bütün dünyaya yayılır. Chuck Taylor All Stars, sinema filmlerinde izleyicinin karşısına en çok çıkan modellerin başında gelmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse Grease, Rocky, Geleceğe Dönüş, Hızlı ve Öfkeli bu filmlerden sadece birkaçı…

1980’lere gelinceye dek Converse başta Chuck Taylor All Stars modeli olmak üzere basketbol dünyasında birinci marka iken, bu yıllarda üretim materyallerin değişmeye başlaması, birçok yeni markanın piyasaya girmesi ve model çeşitlemesinin artması ile gözden düşmeye başlar.

2000’li yıllara girdiğimizde ise yeni bir akım başlar. Retro modeller yeniden öne çıkmaya başlamıştır. Zaman içinde çok farklı versiyonları ile karşımıza çıkan model, bugün sokaklarda en çok karşılaştığımız retro modellerden biridir.

2015 yılına gelindiğinde Converse Chuck Taylor All Stars II modeli karşımıza çıkıyor. Bu modeli öncekinden ayıran en önemli özellik ise bir Nike ürünü olan Lunarlon iç taban…

Beğendiğim Chuck Taylor All Stars modellerinden bir seçki:

Chuck Taylor All Star Fresh Colors
Chuck Taylor All Star Camo
Chuck Taylor All Star Mono
Chuck II Knit

Kaynak : news.nike.com/converse

Henüz yorum yazılmamış...

İlk yorumu yazan siz olun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir