adidas Originals Nasıl Doğdu? adidas Originals Nasıl Doğdu?
adidas Originals Nasıl Doğdu?

Üç şeridi ile belki de dünyanın en çok bilinen markalarından biridir adidas. 1920’lerde bir aile şirketi iken, Adi ve Rudi kardeşlerin ayrılması sonucunda 1948 yılında Adi (Adolf) Dassler ipleri eline almıştır. Kardeş Rudi ise Puma firmasını kurmuş ve o da bir dünya markası haline gelmiştir.

Adi Dassler
Adolf ("Adi") Dassler

adidas, ürünlerinde 1997 yılına kadar ünlü “Trefoil” (üç yapraklı yonca) logosunu kullandıktan sonra, yeni ürünlerinde “Performans” logosunu kullanmaya başlamış, ancak çok sevilen ürünlerin yeniden üretiminde bunlar üzerinde yine orijinal üç yapraklı yonca yer almıştır.

Kuruluşundan 1980’lere gelinceye kadar tasarımı ve işlevselliği ile devamlı artan bir hayran ve kullanıcı kitlesi elde eden firma, özellikle bu dönemin çizgileri ve etkileri sonucu 1990’lardan itibaren doğmaya başlayan retro etkisi ve özellikle de kullanıcılarının önemli talebi ile orijinal ürünlerin yeniden üretimine yönelmiştir.

adidas Originals adidas mağazalarından ayrı ilk mağazasını 2001 yılında Berlin‘de açmış daha sonra dünyanın dört bir yanına yayılmaya başlamıştır. 2008 yılında ise markanın 60. kuruluş yıldönümünde adidas Originals biriminin tanıtımı için dünya çapında çok büyük bir kampanya düzenlenmiştir.

adidas Originals Store

Bugün, adidas Originals bünyesinde, yukarıda belirttiğimiz 1940’lardan 1980’lere gelinceye kadarki dönemin en sevilen ürünlerinden adidas Superstar, Stan Smith, Dragon gibi sneaker modelleri aslına uygun olarak yeniden üretilirken, geçmişteki özel modellerin tasarımından etkilenen fakat yeniden tasarlanarak yeni malzemelerle üretilen Tubular, NMD Runner, ZX Flux gibi modeller de büyük beğeni kazanmakta…

adidas Originals NMD Runner
adidas Originals NMD Runner
adidas Stan Smith
adidas Stan Smith

Henüz yorum yazılmamış...

İlk yorumu yazan siz olun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir