Profesyonel Sporcular Spor Ayakkabılarını Nasıl Seçerler? Profesyonel Sporcular Spor Ayakkabılarını Nasıl Seçerler?
Profesyonel Sporcular Spor Ayakkabılarını Nasıl Seçerler?

Profesyonel sporcular için spor ayakkabıları, mesleki başarıları ve kariyerlerini sürdürebilmek için önemli bir faktördür. En doğru spor ayakkabılarının seçimi başarıyı doğrudan etkileyebildiği gibi sporcunun yaralanma riskini de en aza indirebilmektedir.

Hepimizin bildiği ve takip ettiği gibi bugün dünyaca ünlü ve üst düzey başarılara sahip sporcularla sportif malzeme üreticisi firmalar sponsorluk anlaşmaları yapmakta ve sporcular adına imza ayakkabı modelleri üretmektedirler. Bu bir tür karşılıklı reklam anlaşması niteliğinde olmakta… Örneğin Under Armour firması basketbolcu Stephen Curry ile yıllık 4 milyon Amerikan Doları ve hisse ortaklığı karşılığında 2024 yılına kadar sözleşme yapmıştır. Curry, spordan sağladığı asıl kazancının yanında firmanın reklam yüzü olarak önemli bir gelir elde etmekte ve firma da NBA’in en değerli oyuncusu sayesinde popülaritesi ve satışlarını artırmaktadır. Sözleşmenin olmazsa olmazı ise Curry’nin başta imza ayakkabıları olmak üzere her mecrada Under Armour ürünleri kullanmasıdır…

Stephen Curry ve Under Armour Curry 2
Stephen Curry ve Under Armour Curry 2

Bu tip sözleşmeler kapsamında ismi sayılabilecek birçok sporcu var… (Cristiano Ronaldo ile Nike, LeBron James ile Nike, Derrick Rose ile adidas, Usain Bolt ile Puma vs.)

Ancak imza ürün üretimi, reklamcılık ve yatırımcılık mantığı ile yaklaşıldığında, yalnızca dünya çapında kendi branşında en üstte yer alan sporcular için geçerli bir husustur.

Nike CR7 Mercurial Superfly Cristiano Ronaldo için üretilmiş imza futbol ayakkabısıdır
Nike CR7 Mercurial Superfly Cristiano Ronaldo için üretilmiş imza futbol ayakkabısıdır
Derrick Rose ve adidas D Rose 7
Derrick Rose ve adidas D Rose 7

Peki bunların dışındaki sporcular spor ayakkabılarını nasıl seçer ve alırlar?

Üst düzey ligler, Dünya ve Avrupa şampiyonaları vb. organizasyonlar da spor malzemesi üreticileri için başta gelen reklam ve tanıtım yerleridir. Dolayısıyla imza ayakkabı üretmeseler de firmalar buralarda boy gösteren sporculara da bazı teklifler sunarlar. Bu teklifler firmanın ürünlerinin resmi müsabakalarda belli bir dönem boyunca ve bir sözleşme karşılığında kullanımı şeklinde olabileceği gibi sporcuya dönemsel olarak belli bir spor malzemesi bütçesi sunulması karşılığında firmanın ürünlerin kullanımı şeklinde sözleşmeler şeklinde de görülebilmektedir. Bu ikinci durumda örneğin sezonluk bir anlaşma karşılığında sporcuya firmanın o sezonki spor ayakkabısı kataloğu ve 10.000 TL spor ayakkabısı bütçesi sunulmakta, sporcu sözleşmesi gereği firmanın modellerini tecrübe etmekte ve kendisine en uygun modellere bütçesi dahilinde, sözleşme dönemi boyunca sahip olmaktadır…

Fenerbahçe Ülker basketbolcusu Kostas Sloukas, 2016-2017 sezonunun büyük bölümünde, Unics Kazan ile oynanan maçta olduğu gibi Nike KD8 modeli basketbol ayakkabısı kullanmıştır.

Ayrıca günümüzde milli takımlar ve spor kulüpleri de spor malzemesi üreticileri ile sponsorluk anlaşmaları yapmaktadırlar. Ancak bu anlaşmalar çoğunlukla forma, eşofman, çorap gibi giyim eşyalarını kapsamakta olup, performansı hayati derecede etkileyen spor ayakkabıları sporcunun tercihine kalmaktadır. Örneğin Arsenal futbol takımı giyim ürünlerinde Puma firması ile sponsorluk anlaşmasına sahipken, Mesut Özil adidas marka futbol ayakkabıları giymektedir.

Henüz yorum yazılmamış...

İlk yorumu yazan siz olun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir